Dla niektórych drogi i niepotrzebny gadżet, dla innych wygodna alternatywa dla tradycyjnych jednośladów. Rower elektryczny, bo o nim mowa, to rozwiązanie stosunkowo nowe, które szczególnie na Zachodzie cieszy się dużą popularnością. Jednak jakiś czas temu moda ta dotarła również do nas, powoli przecierając szlaki i odnajdując swoją rynkową niszę. Dlaczego więc warto zainteresować się zakupem roweru elektrycznego i jakie niesie to ze sobą korzyści?

Rower elektryczny – co warto o nim wiedzieć?

Na początku wypada uporządkować kilka faktów o elektrycznych dwukołowcach. Tym, co odróżnia je od rowerów klasycznych, jest przede wszystkim obecność silnika elektrycznego, który zasilany jest ogniwem litowo-jonowym lub rzadziej litowo-polimerowym. Podobny rodzaj zasilania możemy znaleźć w smartfonach, tabletach czy laptopach. Zasięg roweru jest oczywiście uzależniony od wielkości baterii i może wynosić nawet do 100 km na jednym ładowaniu. W tym miejscu warto się jednak na chwilę zatrzymać, gdyż wiele osób mylnie zakłada, że elektryczny rower „jedzie sam”. Nic z tych rzeczy – zasada jego działania opiera się na wspomaganiu rowerzysty podczas jazdy, zaś sam silnik elektryczny uruchamia się dopiero, kiedy zaczynamy pedałować. Im szybciej to robimy, tym bardziej angażujemy napęd, co pozwala na komfortowe pokonywanie np. wzniesień na drodze.

Wróćmy jednak na chwilę do kwestii samej baterii. W większości dostępnych na rynku modeli oferuje ona kilka trybów pracy, począwszy od oszczędnego (gdzie napęd elektryczny wykorzystuje jedynie część mocy bazowej), kończąc na pełnym wspomaganiu rowerzysty (z wykorzystaniem całej dostępnej mocy). Bateria może być zamontowana w różnych miejscach na rowerze, najczęściej jednak zintegrowana jest z ramą lub umieszczona w miejscu uchwytu na bidon. W miejskich elektrykach może być zainstalowana również na bagażniku. Czas pełnego naładowania ogniwa (co można zrobić z wykorzystaniem zwykłego gniazdka elektrycznego) waha się w granicach 3–6 godz., w zależności od pojemności baterii i mocy ładowarki.

Jaki rower elektryczny wybrać?

Wybór odpowiedniego roweru typu e-bike uzależniony jest od osobistych preferencji i wymagań odnośnie do takiego sprzętu. Podobnie jak w przypadku klasycznych jednośladów, tak i tutaj dostępne są następujące ich rodzaje:

  • składany rower elektryczny – popularne niegdyś składaki występują także w wersji elektrycznej; niewielki rozmiar i duża mobilność pozwalają na ich swobodne przewożenie w samochodzie czy pociągu;
  • miejski rower elektryczny – to rozwiązanie w sam raz dla „mieszczuchów”, którzy cenią sobie komfort i wygodę jazdy; dość duża waga całkowita rekompensowana jest przez napęd elektryczny, któremu niestraszne są nawet najbardziej strome miejskie podjazdy;
  • trekkingowy rower elektryczny – idealny wybór do jazdy rekreacyjnej, głównie poza obszarami miejskimi;
  • rower elektryczny MTB/górski – ostatni rodzaj elektrycznych rowerów to popularne „górale”, zaprojektowane do jazdy w najbardziej wymagających warunkach; dzięki zastosowaniu wytrzymałej ramy i grubych opon rower ten sprawdzi się na górzystych i leśnych trasach, a napęd elektryczny dodatkowo wspomoże przy pokonywaniu najtrudniejszych przeszkód terenowych.

Zalety i wady elektryków w pigułce

Rowery elektryczne, podobnie jak każdy inny środek transportu, mają swoje wady i zalety. Do tych pierwszych z pewnością należy zaliczyć stosunkowo wysoką cenę i większą masę w porównaniu do rowerów klasycznych. Lista zalet jest jednak znacznie bardziej rozbudowana. Poza wspomnianą wcześniej wygodą i płynnością jazdy należy doliczyć jeszcze:

  • cichą pracę silnika;
  • szybkie ładowanie baterii (wystarczy dostęp do gniazdka elektrycznego);
  • możliwość użytkowania przez osoby, które np. ze względów zdrowotnych muszą unikać dużego wysiłku fizycznego;
  • minimalny koszt przejechania 1 km;
  • brak emisji szkodliwych dla środowiska naturalnego substancji;
  • bardzo duży zasięg na jednym ładowaniu;
  • automatyczne i nieinwazyjne wspomaganie użytkownika przy pomocy wbudowanych czujników;
  • niższe koszty eksploatacji w porównaniu ze skuterami;
  • zmniejszenie obciążenia w czasie jazdy.

Przed wyruszeniem w trasę warto przejrzeć oferty akcesoriów rowerowych, takich jak kaski czy plecaki rowerowe, które znacząco poprawią komfort i bezpieczeństwo jazdy. Poleca się również sprawdzić ceny np. opon i łańcuchów, by w razie nieprzewidzianej awarii móc szybko zastąpić je nowymi częściami.

Kusi Cię zakup elektryka? Zajrzyj na blog lulagoga.pl i dowiedz się więcej o rowerach elektrycznych!

Źródło zdjęć: shutterstock.com