W dobie globalnej cyfryzacji nie powinno dziwić nikogo, że różne organy państwowe przechodzą transformację technologiczną. E urzędy są jednym z objawów tego zjawiska. A na czym dokładnie polega skarbówka online? Komu służy i jakie sprawy można tam załatwić? Już wyjaśniamy!

Zasięg e urzędów w Polsce

Na początek trzeba jednak wyjaśnić, że pod hasłem „e urząd” kryje się znacznie więcej niż tylko fiskus. Tak naprawdę większość gmin w Polsce posiada swoje platformy, których celem jest możliwość załatwiania różnych spraw urzędowych za pośrednictwem internetu. Dotyczy to składania wszelkiego rodzaju wniosków, wysyłania obowiązkowych dokumentów oraz zdobywania informacji z zakresu bieżących programów gminy czy dofinansowań Unii Europejskiej w danym sektorze gospodarczym. Podobnie można powiedzieć o samych ministerstwach. Resort kultury, chociażby, również posiada swoją formę e urzędu, z której mogą korzystać różne podmioty związane z działalnością kulturalną.

Jeśli chodzi zaś o e urząd skarbowy, Ministerstwo Finansów prowadzi go na łamach swojej własnej strony www, ale wiele platform prywatnych prowadzi darmowe usługi pośredniczące. Za ich pomocą można śmiało załatwić wiele formalności, które koniec końców trafiają do odpowiednich urzędników. Zasięg takiego systemu jest więc powszechny. Znaczy to, że do korzystania z elektronicznej wersji fiskusa lub jakiegokolwiek innego urzędu wystarczy dostęp do internetu oraz sprzęt, który umożliwia korzystanie z sieci.

 W krótkim czasie możesz rozliczyć swój PIT z programem PITax.pl

Kto może korzystać z e fiskusa?

Wszyscy. Każda osoba fizyczna, podmioty prawne, inwestorzy zagraniczni… Ktokolwiek ma jakieś sprawy podatkowe związane z krajem nad Wisłą, może bez przeszkód wejść na stronę druki-pit.pl, pobrać formularze lub wypełnić je online, po czym wysłać do właściwego urzędu skarbowego drogą cyfrową. Tych dokumentów nie trzeba posiadać w formie papierowej. Nie ma obowiązku podpisywania ich ręcznie ani osobistej wizyty w placówce urzędu. Procedury tak zostały pomyślane, aby ułatwić wszystkim obywatelom, bez względu na zawód czy status społeczny, załatwianie rozliczeń podatkowych i nie tylko.

Czego nie da się załatwić w e urzędzie skarbowym?

Jest bardzo mało sytuacji, które rzeczywiście wymagają osobistej wizyty w budynku urzędowym. Choć prawo pozwala na to, aby sprawami podatkowymi mógł zająć się pełnomocnik (dotyczy to wszystkich placówek na terenie kraju, do czego e urząd skarbowy też się kwalifikuje), pewnych czynności nie da się dokonać w ten sposób. Chodzi o specjalne wezwania wyjaśniające lub przesłuchanie w charakterze strony czy świadka w jakimś dochodzeniu podatkowym. Poza tym wszystkie inne tematy jak najbardziej da się zamknąć za sprawą e fiskusa, osobiście lub z pomocą pełnomocnika.

Aplikacja do rozliczenia podatków 2023

Każdy podatnik może na swoim komputerze zainstalować specjalny program, w którym będzie wypełniał deklaracje PIT i rozliczał podatki. To bardzo wygodny sposób na załatwianie tego typu obowiązków, ponieważ wypełnianie dokumentów jest intuicyjne, a w niektórych miejscach wręcz automatyczne. Taka aplikacja w gruncie rzeczy robi wszystko za podatnika, który tylko powinien wpisać odpowiednie wartości w rubrykach formularza. Program krok po kroku przeprowadzi każdą osobę przez procedurę składania deklaracji, którą e urząd skarbowy 2023 dostanie błyskawicznie.

Poza tym raz zainstalowane oprogramowanie służy przez następne lata, zapamiętując pewne dane, których nie trzeba wpisywać od nowa. To bardzo przyśpiesza cały proces. Taką inteligentną aplikację można znaleźć chociażby pod adresem druki-pit.pl.

 Intuicyjna aplikacja PITax.pl podpowie, jakie odliczenia możesz stosować