Posiadanie własnej strony internetowej wiąże się z wyborem hostingu, bez którego nie jest możliwe funkcjonowanie adresu www. Przed wyborem konkretnego hostingodawcy, należy zastanowić się nad tym, jaki rodzaj hostingu będzie najbardziej pożądany dla strony internetowej. Czytaj dalej i sprawdź, jak nie przepłacić za usługi hostingowe.

Należy pamiętać, że dobry hosting wcale nie musi być drogą usługą, która pochłonie sporą sumę pieniędzy. Osoby poszukujące rozwiązań dla niewielkich stron internetowej, bez obaw mogą postawić na tani hosting, dzięki któremu zaoszczędzą środki finansowe, które będzie można przeznaczyć na pozostałe działania.

Hosting – czym w ogóle jest?

Z pojęciem hostingu nieodłącznie związany jest serwer, czyli fizyczne miejsce w postaci komputerów połączonych w sieć. Ich zadaniem jest świadczenie określonych usług na rzecz poszczególnych programów czy sieci internetowych (w tym także Twojej przyszłej strony internetowej).

Hosting jest tak naprawdę miejscem na danym serwerze, który utrzymuje stronę internetową, choć nie tylko. Poza utrzymywaniem strony www w Internecie, w ramach hostingu można również tworzyć skrzynki mailowe (w zależności od rodzajów hostingu, może być to kilka kont pocztowych, jak również setki pojedynczych adresów mailowych).

Poza tym, w ramach hostingu, można umieszczać różnego rodzaju pliki na serwerze i mieć do nich dostęp w każdej chwili – wystarczy jedynie dostęp do Internetu.

Jak wybrać sprawdzony hosting?

Należy pamiętać, że wybór hostingu nie jest sprawą prostą, zwłaszcza dla osób, które do tej pory miały niewiele wspólnego z tworzeniem stron internetowych. Pierwszą podstawową zasadą w wyborze wartościowego hostingu jest wybór usługi hostingowej, pochodzącej od sprawdzonego dostawcy.

Wybór hostingu od nieznanego i budzącego podejrzenia, dostawcy tego rodzaju usług, może wiązać się z wieloma problemami, np. wyłudzeniem danych osobowych lub możliwością przejęcia domeny. Jeśli już postawiłeś na sprawdzonych dostawców usług hostingowych, powinieneś rozważyć następujące parametry: pojemność serwera, transfer, liczbę kont email, uptime, obsługiwane technologie, a także rekomendacje firm lub osób, które skorzystały do tej pory z usług konkretnego dostawcy hostingu.

W przypadku niewielkich stron, optymalna pojemność serwera jest szacowana na od 1 do kilku GB. Warto pamiętać, że dobrą praktyką ze strony hostingodawcy, będzie automatycznie przełączenie pakietu na większą pojemność, jeśli w Twoim obecnym pakiecie zabraknie wolnego miejsca. Z kolei uptime jest procentową liczbą, dzięki której możliwe jest określenie ilości czasu w skali roku, w której konkretny hosting będzie działał bez zarzutu.