Styl loftowy zyskuje na popularności z każdym rokiem. Niegdyś kojarzony z luksusem nowojorskich mieszkań, aktualnie równie często wybierany jest przez mieszkańców polskich miast. Jakie są wyznaczniki tego stylu wnętrzarskiego? Kto będzie się czuł dobrze w takich aranżacjach?

Warto zaznaczyć, że styl loftowy nie jest dla każdego. Chociaż istnieje kilka różnych trendów w jego obrębie, generalnie nie jest to najbardziej przytulny sposób aranżacji wnętrz. Jeśli zatem jesteś osobą, która lubi ciepłe, kameralne pomieszczenia o zacisznym charakterze, nie będziesz się czuć komfortowo w mieszkaniu urządzonym loftowo.

Czym jest styl loftowy?

Styl loftowy to, innymi słowy, styl industrialny, inspirowany wnętrzami starych fabryk. Dawniej wybierany głównie przez niezamożnych artystów, zamieszkujących nietypowe (i niegdyś tanie!) wnętrza, z czasem zainteresował również projektantów. To im zawdzięczamy obecną interpretację stylu loftowego, w którym wszystko – począwszy od mebli, na charakterystycznym zdobieniu ścian skończywszy – nawiązuje do surowości i minimalizmu.

Przestrzeń loftowa

Niekoniecznie trzeba dysponować mieszkaniem na poddaszu, aby urządzić swoje lokum w stylu loftowym. Bez wątpienia jednak jest to sposób aranżacji, który wymaga przestrzeni. Dlatego najlepsze dla tego stylu są mieszkania o wyższym niż standardowo, suficie – np. w kamienicach czy starszych domach. Cechą charakterystyczną stylu są także możliwie najbardziej otwarte wnętrza. Niektórzy decydują się wręcz na wyburzenie wszystkich ścian – w tym łazienkowych! Oczywiście nie trzeba posuwać się do takiego ekstremum, ale połączenie salonu z kuchnią i przedpokojem to bardzo dobry pomysł.

Światło w głównej roli

Wbrew pozorom, styl industrialny nie jest mroczny. Chociaż wielu osobom z loftami kojarzą się komody z ciemnego lakierowanego drewna i skórzane tapicerki, warto pamiętać, że nie tylko meble i dodatki tworzą ten styl. Duże okna, najlepiej ze szprosami (listwami dzielącymi okno) i szerokimi parapetami wręcz proszą o interpretację wnętrza w duchu loftowym. Im więcej światła wpuszczają, tym lepiej. W stylu industrialnym raczej rzadko w oknach pojawiają się zasłony, a już na pewno nigdy klasyczne firanki.

Ściany mają znaczenie

Chyba nie ma innego stylu wnętrzarskiego, w którym to, czym pokryta jest ściana, ma tak wielkie znaczenie dla całościowej aranżacji. Popękane tynki, widoczne instalacje elektryczne i hydrauliczne, a także odsłonięte cegły lub ich imitacje – to wszystko doskonale wpisuje się w fabryczny charakter przestrzeni.

Loftowe meble

Co ciekawe, nie ma tutaj prawie żadnych ograniczeń. Najczęściej ze stylem loftowym kojarzą się meble metalowe, ze szklanymi i chromowanymi dodatkami, a także różnego rodzaju meble handmade’owe wykonane z palet. W praktyce, jeśli jednak przestrzeń zostanie zaaranżowana, jak zostało opisane to powyżej, klasyczna drewniana komoda lub wzorowana na antykach szafa będzie tutaj doskonale pasować. Wszystko zależy od indywidualnej koncepcji. Można tworzyć wnętrza loftowe poprzez dobieranie jedynie surowych, minimalistycznych mebli i dodatków. Otrzymamy wtedy nowoczesną przestrzeń o technicznym wręcz charakterze. Jeśli jednak zdecydujemy się na wykorzystanie naturalnych materiałów, jak kamienie i drewno, uzyskamy przestrzeń kojarzącą się z tajemniczym, ale uporządkowanym strychem. W takim mieszkaniu pierwsze wrażenie przypadkowego zestawienia mebli ustępuje poczuciu harmonii i zgodności, bardzo dalekiej od chaosu, który pojawia się np. w stylu boho.

Styl loftowy doskonale odpowiada potrzebom osób ceniących porządek i estetykę. Jest bardzo praktyczny w codziennym użytkowaniu i sprzątaniu. To dobry wybór dla nowoczesnych mieszkańców miast.