Zastanawiasz się nad zaciągnięciem pożyczki w firmie pozabankowej? W pierwszej kolejności sprawdź, czy dany parabank aby na pewno jest godny twojego zaufania.

Niespodziewane wydatki, zbliżające się święta czy też opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia to rodzaje sytuacji, które niejako zmuszają nas do sięgnięcia po oszczędności. I wszystko było by w porządku gdyby nie fakt, iż przysłowiowa „świnka skarbonka” zdecydowanej większość osób jest… prostu pusta. Co zrobić w takiej sytuacji? Idealnym rozwiązaniem problemu jest pożyczka prywatna sprowadzająca się do pożyczenia konkretnej sumy pieniędzy od osób prywatnych, a więc np. rodziny czy też znajomych. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Na szczęście istnieje jeszcze jeden sposób umożliwiający pozyskanie potrzebnej sumy pieniędzy w bardzo krótkim czasie. Mowa o pożyczka pozabankowych określanych często mianem „chwilówek”. Czy warto korzystać ze wspomnianej opcji? Tak, jednak zanim zdecydujemy się sięgnąć po pomoc danego parabanku, w pierwszej kolejności upewnijmy się, że wspomniana instytucja pozabankowa jest godna naszego zaufania. Jak tego dokonać?

Weryfikacja firmy

Tym, co należy zrobić w pierwszej kolejności jest sprawdzenie danej firmy pozabankowej w KRS, a więc Krajowym Rejestrze Sądowym. To oczywiście nie wszystko. Duży wpływ na wiarygodność parabanku wywierają również wpisy na stronie internetowej KNF (Komisja Rejestru Sądowego). Czego szukać na wspomnianej witrynie? Przede wszystkim informacji dotyczącej wpisania instytucji pozabankowej na listę podmiotów objętych nadzorem finansowym. Poza tym warto upewnić się, że interesujący nas parabanki nie widnieje na tak zwanej „czarnej liście” KNF.

Przejrzyj stronę internetową

Jeśli sądzisz, że dokładne przeglądanie strony internetowej firmy pozabankowej nie ma większego sensu, to jesteś w sporym błędzie. W praktyce bowiem to właśnie tam powinniśmy szukać innych, równie istotnych informacji na temat wiarygodności parabanku. Co zatem – konkretnie – powinno znaleźć się na wspomnianej witrynie? Przede wszystkim powinna być tam umieszczona informacja dotycząca RRSO. Co to takiego? RRSO to nic innego, jak tylko Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania pożyczki. Nie mniej ważna jest całkowita kwoty jaką przyjdzie nam zapłacić. Poza tym koniecznie zwróćmy uwagę na dodatkowe koszty, takie jak na przykład opłaty wstępne, koszty ubezpieczenia czy też prowizje. To bardzo ważne, gdyż wspomniane usługi wywierają spory wpływ na końcową kwotę zaciąganej pożyczki.

Nie zapomnijmy również zapoznać się z treścią zawieranej umowy. Istotne, aby przeczytać ją bardzo dokładnie i – w razie jakichkolwiek pytań – wyjaśnić niezrozumiałe kwestie z pracownikiem danego parabanku.

Opinie innych klientów

Na samym końcu warto pokusić się o sprawdzenie opinii innych użytkowników. Niejednokrotnie bowiem okazuje się, że to właśnie oni są najlepszym źródłem informacji na temat wiarygodności danego parabanku. W jaki sposób zapoznać się ze wspomnianymi opiniami? Jeśli wiemy, że opisywany rodzaj zobowiązania finansowego był zaciągany przez kogoś z grona znajomych bądź rodziny, to w pierwszej kolejności zapoznajmy się z opinią wspomnianej osoby. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, to wówczas warto poszukać informacji w globalnej sieci. Wystarczy wpisać w okno wyszukiwarki frazę zawierającą nazwę firmy i dodać do niej słowo „opinie” np. Vivus opinie.