Spodziewasz się dziecka? Znając datę ostatniej miesiączki, możesz z łatwością oszacować nie tylko termin porodu. Dowiesz się również, w którym tygodniu ciąży jesteś – dzięki temu będziesz mogła sprawdzić, jak rośnie Twoje dziecko. Sprawdź, który to tydzień ciąży według daty porodu.

Informacja o aktualnym tygodniu ciąży jest dla kobiet cenną wskazówką. Na podstawie tych danych mogą bowiem dowiedzieć się więcej o rozwoju płodu w danym okresie, poznać typowe dolegliwości, sprawdzić termin najbliższych obowiązkowych badań itp.

Tydzień ciąży – jak go oszacować?

Zastanawiasz się, który tydzień ciąży według daty porodu właśnie nastąpił? Przy dokonywaniu obliczeń można posłużyć się tzw. regułą Naegelego. Zgodnie z jej brzmieniem, za początek ciąży uważa się pierwszy dzień ostatniej miesiączki.

Znając datę ostatniego krwawienia miesięcznego, można z łatwością obliczyć tydzień ciąży.

Przykład 1. Pierwszy dzień ostatniej miesiączki przypadł na 14 czerwca 2018 roku. Obecnie trwa 19. tydzień ciąży.

Przykład 2. Jeżeli ostatnia miesiączka rozpoczęła się 5 lutego 2018 roku, aktualnie znajdujesz się w 37. tygodniu.

Przykład 3. Pierwszy dzień ostatniej miesiączki to 20 sierpnia 2018 roku. Obecnie znajdujesz się w 9. tygodniu ciąży.

Samodzielne zliczanie minionych tygodni bywa żmudne – szczególnie, jeśli termin porodu zbliża się wielkimi krokami. Dlatego warto skorzystać z internetowego kalkulatora. To proste w obsłudze narzędzie pozwalające oszacować, który to tydzień ciąży według daty porodu. Algorytmy bazują na regule Naegelego, dzięki czemu wynik jest wiarygodny.

Warto jednak pamiętać, że zasada wyznaczania tygodnia ciąży i terminu porodu obowiązują wyłącznie przy regularnych cyklach miesiączkowych.

Tydzień ciąży z USG – czy to wiarygodne?

Podczas każdego badania USG pojawia się informacja o aktualnym tygodniu ciąży. O ile w pierwszych tygodniach (najlepiej około 8. tygodnia ciąży) są to dane bardzo dokładne, tak w późniejszym okresie tygodnie ciąży mogą się zmieniać. Zależy to bowiem od wymiarów płodu – na ich podstawie oznaczany jest jego aktualny wiek oraz termin porodu.

Jeżeli więc chcesz poznać aktualny tydzień ciąży, a nie możesz tego zrobić z powodu nieregularnych cykli, na badanie USG wybierz się jak najwcześniej. Na podstawie parametru CRL (odległości ciemieniowo-siedzeniowej) ginekolog oszacuje wiek ciąży. W ten sposób poznasz też orientacyjny termin porodu.