Regularne czyszczenie tapicerki samochodowej powinno wejść w nawyk każdemu kierowcy. Tapicerka w aucie jest bowiem narażona na różne zanieczyszczenia, a także stanowi miejsce, gdzie z łatwością rozwijają się bakterie oraz roztocza. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo pasażerów oraz ze względu na estetyczny wygląd samochodu i komfort jazdy warto dowiedzieć się, jak dokładnie wyczyścić tapicerkę w samochodzie.

Dlaczego warto regularnie czyścić tapicerkę w samochodzie?

Zadbane auto znacznie wpływa na komfort jazdy – i chodzi tutaj nie tylko o regularne przeglądy techniczne, ale też o czystą tapicerkę wewnątrz auta. Siedzenia samochodu brudzą się od ubrań oraz butów. Również jedzenie w aucie przyczynia się do powstawania zabrudzeń – tłuste plamy na przykład z kebaba, którego tak lubimy przekąsić w drodze, są bardzo ciężkie do usunięcia. Dodatkowo niektóre produkty mogą także pozostawiać w aucie nieprzyjemny zapach. Zagłówki, siedzenia czy tapicerowane elementy drzwi brudzą się też od naszych włosów, potu czy złuszczającego się naskórka. Jeśli często zdarza nam się przewozić domowe zwierzęta, to doskonale wiemy, że usunięcie sierści kota bądź psa z siedzeń do łatwych nie należy. Materiałowa tapicerka może szybko tracić swój kolor przez promienie słoneczne. Również wilgoć ma negatywny wpływ na tapicerkę samochodu. Niestety plamy na siedzeniach powstają także podczas wizyt u mechaników.

Te wszystkie czynniki sprawiają, że nasze auto przestaje wyglądać estetycznie. Zaniedbana tapicerka szybciej się przeciera, tworzą się na niej dziury, które trudno jest ukryć. Taki stan wpływa nie tylko na komfort jazdy kierowcy i pasażerów, ale może też znacznie obniżać wartość samochodu w momencie sprzedaży. Dlatego czyszczenie tapicerki to nie tylko kwestia natury estetycznej. Zadbane auto będzie nam zwyczajnie dłużej służyło. Jak zatem samodzielnie wyczyścić tapicerkę?

Środki do czyszczenia tapicerki samochodowej

Zanim przystąpimy do dzieła, warto dowiedzieć się, jakie środki do czyszczenia tapicerki samochodowej oferują nam producenci. Zacznijmy od tego, że preparaty należy dobierać tak, aby pasowały do rodzaju materiału pokrywającego siedzenia w naszym aucie. Najczęściej w autach wykorzystywana jest tapicerka materiałowa, zamszowa oraz skórzana.

Samodzielne sprzątanie tapicerki należy zacząć od odkurzania. W ten sposób pozbędziemy się wszelkich pyłów, okruszków jedzenia i wszystkich innych śmieci. Takie czyszczenie najlepiej wykonywać dwa razy w miesiącu. Nie zapominajmy, że odkurzyć trzeba nie tylko siedzenia, ale również podłogę, boki drzwi oraz bagażnik. Jeśli ten etap mamy za sobą, to czas na użycie odpowiednich preparatów.

Kolejny krok to pranie materiałowej tapicerki. Oczywiście raz na jakiś czas można skorzystać z usług profesjonalnych zakładów, które oferują kompleksowe czyszczenie. Jednak większość czynności możemy wykonać samodzielnie. Będą nam do tego potrzebne środki do prania tapicerki. Preparaty te nie powinny tworzyć dużej ilości piany, której czasem trudno się pozbyć.

Większość produktów do czyszczenia tapicerki ma postać płynów lub spray-ów. Są one proste w użyciu. Wystarczy wylać odpowiednią ilość preparatu na plamę, odczekać chwilę (dokładne informacje znajdują się zawsze w instrukcji) i zmyć wodą dane miejsce. Dla lepszego efektu można użyć szczoteczek (mogą to być stare szczoteczki do czyszczenia zębów bądź paznokci). A co zrobić z trudno dostępnymi miejscami? W takich wypadkach idealnie sprawdzą się specjalne pistolety pneumatyczne do czyszczenia tapicerki. Takie urządzenie przeznaczone jest nie tylko do czyszczenia siedzeń. Można nim z powodzeniem wyczyścić na przykład felgi.

Bardzo popularne ostatnio stały się specjalne pianki do czyszczenia tapicerki samochodowej. Takie środki są przede wszystkim skuteczne i wydajne. Doskonale radzą sobie nawet z ciężkimi plamami po mleku lub tłuszczu. Są to środki niezwykle łatwe w użyciu.

Czyszczenie tapicerki samochodowej sodą

Decydując się na samodzielnie czyszczenie powierzchni siedzeń, można zastosować także kilka domowych sposobów. Jednym z nich jest użycie sody. Czyszczenie tapicerki samochodowej sodą jest skuteczne zwłaszcza w przypadku uporczywych plam. Soda ma silne właściwości pochłaniające. Wystarczy wysypać trochę proszku na plamę i zostawić na kilka godzin. Później odkurzamy sodę i sprawdzamy, czy zabrudzenie się zmniejszyło. Najpierw warto jednak przetestować ten sposób na niewielkim fragmencie tapicerki. Soda to środek niezwykle silny w działaniu, przez co może doprowadzić do odbarwienia albo uszkodzenia materiału. Zdecydowanie bezpieczniejsze pod tym względem są profesjonalne preparaty do czyszczenia.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj tapicerki został użyty w naszym aucie, warto o nią dbać. Jeśli zatem nie chcemy jeszcze oddawać auta w ręce profesjonalistów, możemy zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty na nocar.pl i samodzielnie doprowadzić ją do idealnej czystości. Dzięki temu tapicerka naszego samochodu odzyska swój blask i estetyczny wygląd – i to zdecydowanie mniejszym kosztem, niż gdybyśmy zdecydowali się skorzystać z usług profesjonalnego serwisu.

Źródło zdjęć: shutterstock.com