W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie nie korzystanie z mediów takich jak telewizja, telefon i internet, dlatego coraz więcej osób szuka możliwości oszczędności na tych mediach.

Artykuł powstał we współpracy z białostocką firmą Koba – dostawcą telewizji cyfrowej

Do wyboru jest wielu dostawców oferujących bogate pakiety i kuszących promocyjnymi cenami. Warto więc zastanowić się jak realnie zaoszczędzić wybierając dostawcę telewizji cyfrowej.

Po pierwsze pakiet kanałów

Przeglądając oferty dostawców telewizji cyfrowej poza ceną zwracamy uwagę na ilość i rodzaj kanałów. Dostawcy ułatwiają nam sprawę oferując pakiety, takie jak np. Full HD, czy Familijne. Decydując się na określony pakiet trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę nie tylko ilość kanałów, ale również ich rodzaj dopasowany pod nasze gusta. Jeśli nie interesujemy się kinematografią i nie oglądamy pasjami filmów, to pakiet z dodatkowymi filmowymi kanałami nie będzie nam potrzebny.

Tak samo rzecz ma się z pakietami sportowymi, jeśli korzystamy z nich w ograniczonym stopniu. Poszczególne pakiety można ze sobą łączyć. Wtedy jak wiadomo zwykle cena wzrasta, dlatego warto dobrze przemyśleć swoją decyzję, aby nie wyrzucać pieniędzy w błoto na programy, których i tak nie będziemy oglądać.

Korzystne promocje, na które trzeba jednak bardzo uważać

Promocje są po to, aby z nich korzystać. Niemniej jednak trzeba przy tym wczytywać się w umowy, aby potem nie okazało się, że jeden z dwóch pakietów jest w promocji tylko przez kilka miesięcy, a potem trzeba płacić za niego regularną cenę. To samo tyczy się długości umów promocyjnych, które po tym czasie automatycznie obarczone są opłatą regularną, która czasem bywa znacznie wyższa. Zatem przed podpisaniem umowy z dostawcą telewizji cyfrowej trzeba zastanowić się czy kwota, którą przyjdzie nam płacić po okresie promocyjnym jest dla nas do przyjęcia. Jeśli nie oczywiście mamy możliwość odstąpienia od umowy.

Jednak tu również trzeba wczytywać się w zapisy umów, aby nie przegapić czasu, jaki mamy na taką rezygnację. Taką trzeba złożyć jeszcze w czasie trwania okresu promocyjnego, aby z tego tytułu nie ponieść znacznych kosztów. Trzeba bowiem pamiętać, że po okresie promocyjnym umowa zostanie automatycznie przekształcona w umowę na czas określony, którą można rozwiązać, niemniej jednak wiąże się to zwykle z niemałymi kosztami i dodatkowo koniecznością dokonywania płatności przez okres wypowiedzenia. Jednak promocji nie należy się bać, tylko wybierać takie oferty, które również po ustaniu okresu promocyjnego będą dla nas korzystne.

Telewizja, Internet i telefon płatne w jednej fakturze

Dużą oszczędnością może być wybieranie pakietów telewizyjnych w połączeniu z pakietem na Internet i tani telefon stacjonarny. Dzięki temu trzy usługi zyskuje się w korzystniejszej cenie niż miałoby to miejsce w przypadku odrębnych umów. Można zdecydować się na telewizję cyfrową od lokalnego dostawcy. Oczywiście przed zakupem koniecznie trzeba sprawdzić jej zasięg, aby mieć pewność, że razem z usługą określonego dostawcy otrzymujemy również najwyższą jakość. Często Internet oferowany jest w pakiecie z telefonem stacjonarnym. Korzysta z niego już coraz mniej osób, dlatego dostawcy dwoją się i troją, aby usługa była jak najbardziej korzystna.

Razem z szybkim internetem możemy więc zyskać pakiet abonamentowy spełniający nasze potrzeby: limitowany lub nielimitowany. Pierwszy z nich jest doskonałym rozwiązaniem dla osób dzwoniących sporadycznie. Jeszcze korzystniejsze okazuje się wybranie jednocześnie telewizji cyfrowej oraz oferty Internetu z telefonem. Łączenie rachunków u jednego dostawcy pozwala na znaczącą oszczędność. Jest to korzystne nie tylko dla klientów indywidualnych, ale przede wszystkim firm, które wszędzie szukają oszczędności.

Porównywanie ofert i rekomendacje znajomych

Całościowe porównanie ofert poszczególnych dostawców oferujących telewizję cyfrową, Internet i telefon nie tylko pod kątem oferowanych pakietów, ale również dodatkowych funkcji, np. oferty serwisu komputerowego, czy też antywirusa w korzystnej cenie jest bardzo istotne. Warto również wziąć pod uwagę rekomendacje znajomych czy też zasięgnąć opinii osób, które z oferty danego dostawcy już skorzystały.

Istotne znaczenie ma tu szybkość łącza internetowego, zwłaszcza jeśli telewizję cyfrową oglądać będziemy również na naszym laptopie. Oczywiście jest to istotne również przy codziennym korzystaniu z sieci. Dlatego istotne jest wybranie takiej oferty, gdzie żadna ze składowych pakietu nie jest słabszym ogniwem powodującym spadek jakości.

Niniejsze wskazówki pomogą racjonalnie wybrać najlepszego dostawcę telewizji cyfrowej. Najistotniejsze jest, aby decyzji nie podejmować pochopnie.