Czego potrzebują Twoje włosy? Okazuje się, że włosy każdej z nas są dość kapryśne i potrzebują różnych składników nawilżających, odżywczych i ochronnych – i to w różnych proporcjach. Dlatego jednak odżywka lub maska do włosów stosowana przez załóżmy miesiąc, choćby była najlepsza, nie sprosta zapotrzebowaniu na wszystkie składniki potrzebne prostym pasmom, falom i lokom. Jak wybierać produkty kondycjonujące do włosów, aby nadać im blask, sprężystość i lekkość?

Równowaga emolientów, humektantów i protein

Każdy rodzaj włosów potrzebuje trzech podstawowych składników:

  • humektantów, czyli składników nawilżających, takich jak kwas hialuronowy czy gliceryna,
  • emolientów, czyli składników, które wygładzają jego strukturę, takich jak oleje, masła i silikony,
  • protein, czyli składników pomagających w restrukturyzacji uszkodzonych pasm i uzupełnieniu ubytków.

Sęk w tym, że włosy potrzebują tych składników w różnych proporcjach. Zapotrzebowanie zależy nie tylko od typu włosów, ale też pory roku, pogody, a nawet zawartości wilgoci w powietrzu. Za dużo protein może sprawić, że włosy będą sztywne i matowe. Za dużo nawilżenia sprawi natomiast, że fryzura też nie będzie miała blasku i będzie się puszyć. Przesadzenie z emolientami natomiast sprawi, że będzie przyklapnięta. Od czego więc zacząć pielęgnację nastawioną na zdrowy i piękny wygląd włosów? Jaką maskę wybrać?

Raz maska do włosów regenerująca, raz nawilżająca

Warto rozpisać sobie prosty plan pielęgnacji. Raz w tygodniu myj włosy mocniejszym szamponem, który usunie z nich osady i doczyści skórę głowy. Następnie zastosuj maskę regeneracyjną – może być w czepku. Potraktuj to jako zabieg odżywczy. Jaka maska do włosów jest najlepsza? Szukaj produktów z proteinami, keratyną lub odżywczymi olejkami.

W ciągu następnych dwóch myć stosuj lżejszy szampon nawilżający i nakładaj odżywkę z emolientami – mogą to być na przykład lekkie olejki, które nie obciążają włosów. Podczas kolejnego, czwartego mycia głowy w tygodniu, użyj znów lekkiego szamponu i tym razem odżywki lub maski do włosów z zawartością humektantów, na przykład z kwasem hialuronowym. Schemat jest dość prosty i łatwo wprowadzić go w życie. Możesz go też dowolnie modyfikować po obserwacji włosów – będzie z czasem wiedzieć, które maski służą Twoim włosom w określoną pogodę i porę roku. Koniec z bad hair day!

Jak używać maski do włosów?

Maskę do włosów możesz stosować raz lub dwa razy w tygodniu. Jeśli masz włosy bardzo suche lub zniszczone, możesz aplikować ją częściej, choć w roli produktu kondycjonującego do codziennego użytku nadają się bardziej odżywki. Nakładaj maskę na wilgotne, odciśnięte w ręcznik bawełniany włosy.

Czy nakładać maskę również na skórę głowy? Jeśli maska jest do tego przeznaczona, to tak. Dostępne są na przykład odżywcze kuracje z czepkiem. Jeśli producent nie wskazuje takich informacji na opakowaniu, rozprowadź produkt jedynie na długość włosów, od ucha w dół. W przeciwnym razie skóra może produkować za dużo sebum – włosy będą przyklapnięte i szybciej się przetłuszczą.

Pozostaw maskę na dłuższy czas (min. 15 minut, chyba że producent jasno zaleca inaczej), aby mogła głęboko wniknąć w strukturę włosa. Spłucz ją niezbyt gorącą wodą. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, maska do włosów pomoże Ci odżywić włosy, nadać im blask i poprawić ich kondycję.