Najlepsze buty sportowe do biegania – czym sugerować się w trakcie zakupu?

Najlepsze buty sportowe do biegania - czym sugerować się w trakcie zakupu?

Sportowe buty to najważniejszy element stroju biegacza. Odpowiednio dobrane obuwie pozwoli, nie tylko na komfortowy i efektywny trening, ale również bezpieczny, o niskim ryzyku wystąpienia kontuzji. Wybierając buty do biegania, należy zwrócić uwagę, przede wszystkim, na ich rozmiar, typ stopy, a także teren, po którym najczęściej będzie odbywać się trening biegowy.

Rozmiar butów sportowych

Wygodne buty sportowe to gwarancja komfortowego i przyjemnego treningu. Rozmiar obuwia jest wyjątkowo ważny, ale nie należy sugerować się rozmiarem butów, które nosi się na co dzień, zwłaszcza eleganckich modeli pantofli czy szpilek. Buty dla biegacza powinny być lekko luźne, najlepiej o pół rozmiaru bądź nawet o rozmiar większe od tych, jakie zazwyczaj się kupuje do codziennego użytku. Im dłużej trwa bieganie, tym stopa silniej puchnie, przez co potrzebuje nieco więcej miejsca niż zwykle. Wybierając rozmiar sportowego obuwia, należy przede wszystkim sugerować się numeracją producenta, ponieważ większość z nich ma uniwersalną numerację.

Buty dla biegacza a typ stopy

Ludzkie stopy występują w 3 podstawowych rodzajach: pronującą, supinującą oraz neutralną. Pierwsza z nich występuje wtedy, gdy stopa kieruje się silnie do wewnątrz i wykonując jednocześnie ruch nawracania. Oznacza to, że biegacz jest pronatorem, a najlepsze buty dla niego muszą być wyposażone w specjalne twarde wstawki stabilizujące, które chronią stopy przed nieumiarkowanym nawracaniem.

Sportowe buty dla supinatorów charakteryzuje bardzo silna amortyzacja. Stopa supinująca jest zbyt sztywna, by mogła zapewnić odpowiednią amortyzację. Gdy uderza o podłoże, nie nawraca się we właściwym stopniu do wewnątrz, a ciężar ciała przenoszony jest na krawędź zewnętrzną stopy.

Stopa neutralna podczas kontaktu z podłożem dotyka go zewnętrzną częścią pięty, a ciężar ciała rozkłada się na na całej stopie równomiernie. W tym przypadku biegacze powinni trenować w obuwiu neutralnym lub używać butów dla delikatnych pronatorów lub supinatorów.

Buty sportowe a teren po którym będzie się biegać

Wybierając sportowe obuwie do biegania, warto zastanowić się, na jakim terenie będzie odbywać się większość treningów. Buty do biegania po asfalcie są lekkie i bardzo elastyczne, przez co doskonale sprawdzają się na twardym podłożu. Obuwie trailowe, czyli na naturalny teren, np. piaszczysty, kamienisty, błotnisty, muszą zapewnić biegaczowi stabilizację oraz ochronę podbicia, dlatego też posiadają stosunkowo twardą powierzchnię oraz agresywny bieżnik, który zapewnia odpowiednią przyczepność.

Buty do biegania – cechy dodatkowe

Wybierając buty dla siebie, warto również zwrócić uwagę na kilka dodatkowych parametrów, np. wodoszczelność. Duża odporność na wodę znacznie poprawi komfort treningu podczas ekstremalnych warunków pogodowych. Na rynku obuwniczym coraz modniejsze stają się buty z palcami, które posiadają wyjątkowo oryginalny design, ale są bardzo komfortowe i wygodne.

Czytaj więcej: Alternatywa dla emu – ciepłe buty zimowe damskie