Zmuszeni przez pandemię do przebywania w domu, nauczyliśmy się cieszyć każdą chwilą spędzoną w otoczeniu przyrody. Czy to na balkonie, tarasie, czy we własnym ogrodzie, czas spędzony razem stał się bezcenny. Po zachodzie słońca w sezonie ogrodowym możemy się nim cieszyć, odpowiednio oświetlając nasze otoczenie poza naszymi czterema ścianami. Wybierając odpowiednie oświetlenie do przestrzeni wokół domu, należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Jakie oświetlenie do ogrodu?

Wybierz inny wzór i rodzaj oświetlenia do podświetlenia roślin, skalniaków lub oczek wodnych, a inny do rozjaśnienia elewacji lub podjazdów. Do elementów małej architektury (drzewa, krzewy, elementy wodne) oraz wszędzie tam, gdzie dominują rośliny ozdobne, należy wybierać minimalistyczne oprawy i wydajne źródła światła.

Wybierając lampy, postaw na funkcjonalne oświetlenie – Nowodvorski Eye Spot, Astro Atelier i Norlys lampy to najlepszy wybór.

Jedną z moich ulubionych pór spędzanych w ogrodzie jest złota godzina – ten błogi, spokojny, a zarazem ulotny moment, gdy dzień spotyka się z nocą, a światło przekształca i podkreśla każdy element przestrzeni. To poczucie ekscytacji, obserwowanie ewoluujących cieni tańczących na ścieżce, nie musi się kończyć wraz z zachodem słońca. Taką samą energię, ruch i głębię można stworzyć za pomocą oświetlenia, pod warunkiem, że potraktuje się je z subtelnością.

Oświetlenie ogrodu – wygląd czy funkcjonalność?

Kiedy planuję ogród, spędzam godziny na rozważaniu jego aspektu i orientacji, aby ustalić, jak słońce porusza się po przestrzeni i jak tworzy światło i cień w ogrodzie w ciągu dnia. Oświetlenie ogrodu powinno być traktowane tak samo. Kluczowe znaczenie dla równowagi każdego planu oświetlenia ma wzajemne oddziaływanie światła i cienia oraz to, jak wpływa ono na nasze postrzeganie przestrzeni. Oświetlenie może tworzyć głębię, manipulować perspektywą, a także uwydatniać fakturę, kolor i strukturę. Ważne jest, w jaki sposób zdecydujemy się to zrobić.

Inspirując się naturą, można zauważyć, że cienie słoneczne różnią się w zależności od tego, jak wysoko na niebie znajduje się słońce, czy woda odbija jego światło i oświetla otaczające obszary, a także od struktury roślin. Podobnie jest z oświetleniem sztucznym. Umieszczenie lampki u podnóża drzewa daje zupełnie inny efekt niż ustawienie jej metr od niego. W rzeczywistości to samo światło i drzewo można połączyć, aby uzyskać niemal nieskończoną liczbę efektów, w zależności od tego, czy zdecydujemy się na oświetlenie górne, podświetlenie tylne czy skierowanie wiązki światła na koronę, a każdy z nich można zmieniać, zmieniając kąt wiązki lub moc żarówki. Warto poeksperymentować z różnymi efektami i wypróbować różne oprawy przed ostatecznym ustaleniem planu. Podobnie jak w przypadku wielu aspektów projektowania ogrodu, aby projekt oświetlenia wydawał się bezwysiłkowy, konieczne jest szczegółowe i staranne planowanie.

Rodzaj wybranego oświetlenia będzie zależał od tego, która z tych zasad jest dla Ciebie priorytetem, ale im bardziej dyskretne i subtelne będzie Twoje oświetlenie, tym większą atmosferę i dramatyzm stworzysz. Chcemy uniknąć sytuacji, w której my sami lub nasi goście siedzimy w ostrym świetle lampy. Od czasu do czasu konieczne będzie zamontowanie oprawy oświetleniowej, ale należy ograniczyć ją do minimum; każdy schemat oświetlenia powinien w mniejszym stopniu dotyczyć oprawy, a w większym – efektu.