Rodzina na piątkę z plusem.

Wieczna bieganina. Permanentny brak czasu na cokolwiek. Goniące terminy, życie pod ciągłą presją. Niestety, dzisiaj są to dosyć powszechne zjawiska. Mamy coraz mniej czasu na wykonanie swoich obowiązków, nie mówiąc już o czasie wolnym, który chciałoby się poświęcić dla siebie; na własne przyjemności lub rozrywki. A zazwyczaj najbardziej cierpi na tym życie rodzinne. Nie raz zdarza się, że poświęcenie 2-3 godzin na niedzielny obiad, to szczyt możliwości, jeśli chodzi o kontakt z rodziną. Nawet w przypadku czasu spędzonego wspólnie, w trakcie tygodnia, poświęcamy temu tylko połowiczną uwagę, będąc jednocześnie skupionym na pracy, lub innych obowiązkach. Dlatego też, warto pomyśleć o tym jak na nowo zbudować rodzinne relacje i spędzić razem miło czas. Złotym środkiem mogą okazać się gry planszowe lub, co może dziwić, książki.

Czas spędzony wspólnie z rodziną jest bardzo ważny. Pomaga zachować zdrowe i przyjazne relacje oraz świadomość tego, jak istotna w rodzinie jest współpraca. Poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na rozmowę pozwala uniknąć wielu konfliktów i niedopowiedzeń, a to przekłada się na lepsze samopoczucie wszystkich. Szczególnie, że w dzisiejszych czasach rodzicom tak trudno jest utrzymać stały i niezachwiany kontakt ze swoimi dziećmi. Z jednej strony są rodzice pochłonięci życiem zawodowym i obowiązkami domowymi, a z drugiej potomstwo, które większość dnia spędza z głową w smartfonie, komputerze lub konsoli. I właśnie w takich sytuacjach idealne rozwiązanie mogą stanowić gry towarzyskie w domu.

Od chińczyka po Monopoly

Kto choć raz nie bawił się dobrze przy grze planszowej? W dzieciństwie dużo radości mógł przynosić chińczyk lub warcaby, a w późniejszym okresie Cluedo czy Eurobiznes/Monopoly (choć akurat te pozycje mogły zwiastować mocne zachwianie rodzinnych więzi…). Dzisiejszy wybór planszówek jest przeogromny. Niezależnie od zainteresowań i preferencji, każdy zajdzie grę, w której rywalizowanie z innymi da mnóstwo satysfakcji.
Oczywiście gra planszowa angażująca całą rodzinę wcale nie musi polegać na rywalizacji. Jest mnóstwo pozycji powodujących dużo radości i uśmiechu u członków rodziny, bez konieczności dążenia do pokonania pozostałych graczy za wszelką cenę. Co więcej, z myślą o dzieciach warto wypróbować gry rozwijające młode umysły. Gry, które w skuteczny sposób pobudzą wyobraźnię dziecka, aby te mogło wpływać na ich przebieg w niekonwencjonalny sposób.

Przez literaturę do serca

Kolejną, równie efektywną opcją są książki. Zadziwiające jest to, że według wielu przeprowadzonych na polskim społeczeństwie badań, liczba Polaków czytających książki stale się zmniejsza. A powinno być wręcz odwrotnie. Porządna lektura w waszych dłoniach to drzwi do świata niczym nieograniczonej wyobraźni. Niektóre gatunki pomagają dokonać rzetelnej autorefleksji i zmienić punkt patrzenia na świat. Nie wspominając o wymiernym wzbogaceniu sposobów komunikacji z innymi. Może się wydawać, że to tylko zlepek wielu kartek z nadrukowanym tuszem, ale książka to potężne narzędzie kształtujące człowieka na wiele sposobów. Dlatego też wiele rodzin wspólnie oddaje się czytaniu, traktując to niemal jak rytuał i jest to wzór godny naśladowania.

Każdy ma świadomość tego, że 24 godziny w ciągu doby to często za mało, aby podołać wszystkim zadaniom, które na nas czekają. Jednakże, zdecydowanie warto ustalić pewne priorytety pozwalające zachować zdrową równowagę w życiu. Jednym z nich powinna być rodzina. Jeżeli szukacie pewnych inspiracji na rodzinne spotkania, sprawdźcie bogatą ofertę książek: https://merlin.pl/catalog/ksiazki-m10349074/ i sprezentujcie sobie wiele chwil radości.