Pewność siebie to istotna cecha dla udanego życia społecznego. Czasami mylona z pychą lub arogancją – całkowicie niesłusznie. Zdrowa pewność siebie pozwala na wykorzystanie potencjału każdej osoby. A budujemy ją już w dzieciństwie. Warto wiec już od najmłodszych lat naszego dziecka zadbać o ten aspekt, co z pewnością zaprocentuje na przyszłość. Jak jednak zadbać o pewność siebie naszego dziecka we właściwy sposób?

Doceniaj

Osobowość naszego dziecka, budujemy już od pierwszych chwil jego życia, a wg niektórych jeszcze w okresie ciąży przekazując mu własne emocje. Liczy się więc każdy wybór i każda decyzja podejmowana przez okres dzieciństwa malucha. Istotne jest także podejście do jego porażek i sukcesów. Niektórzy rodzice próbują motywować swoje dziecko przez dawanie mu do zrozumienia, że dotychczasowe jego sukcesy to za mało i wierzą, że stać je na więcej. Ta forma, podyktowana prawdopodobnie dobrymi intencjami może mieć jednak bardzo zły wpływ na psychikę dziecka. Może poczuć ono, że nigdy nie jest dostatecznie dobre, a co za tym idzie – wbrew intencjom – zniechęcić się do wyzwań. Warto więc pamiętać, by chwalić naszego dziecko jak najczęściej. Docenianie jego działań i starań pomoże zbudować jego pewność siebie i świadomość, że potrafi osiągać sukcesy. Oczywiście chwalenie także powinno być mądre. Doceńmy więc sukcesy dziecka, gdy mu się uda, bądź starania, gdy mu się nie powiedzie, zachęcając do dalszych prób.

Dawaj wyzwania

Aby dziecko mogło wykształcić w sobie reakcje na sukcesy i porażki, musi mieć ku temu możliwości. Siedząc biernie przy telewizorze, czy tablecie nie będzie miało zbyt wiele okazji do tego, aby je pochwalić. Zadbajmy więc o to, aby formy zabawy naszego dziecka dawały mu możliwości sprawdzania się i rozwoju. Pomoże w tym wybór odpowiednich zabaw i zabawek. Zabawy polegające na drobnej rywalizacji, czy zabawki pomagające wyćwiczyć cierpliwość, precyzję i koordynację sprawdzą się do tego świetnie. Dobrym przykładem takich zabawek są klocki dla dzieci. Wykonane z plastiku, bądź klocki z drewna lub z pianki. Najpopularniejsze, czyli klocki plastikowe dają możliwości tworzenia skomplikowanych konstrukcji. Zbudowanie trwałej i ciekawej budowli z klocków to idealny trening dla wytrwałości naszego malucha. Gdy mu się uda, mamy okazję pochwalić jego talent i umiejętności. W przypadku porażki, pokazać mu, że wystarczy spróbować ponownie i zachęcić go do dalszych prób. Przy odpowiedniej motywacji i mądrym chwaleniu, nasze dziecko będzie miało świadomość swoich mocnych cech i nauczy się przekuwać porażki w sukcesy.