Maskara to jeden z podstawowych kosmetyków makijażowych. Wiele kobiet nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez nałożenia jej na rzęsy. I nic dziwnego. Maskara sprawia, że rzęsy stają się dłuższe, pogrubione i podkręcone. Dzięki temu oczy wydają się większe i bardziej wyraziste. Aby jednak maskara mogła wykonać perfekcyjny make-up, tusz do rzęs powinien być nie tylko właściwie nakładany, ale i przechowywany. Jak to robić? Jak jest ważność tuszu do rzęs?

Kiedy kupić nową maskarę do rzęs?

Każdy kosmetyk do makijażu posiada datę przydatności do zużycia. Kiedy data ta mija, to kosmetyk należy wymienić na nowy, nawet jeśli jeszcze się nie skończył. W przypadku tuszów do rzęs datę przydatności do użytku określa zazwyczaj znak PAO. Symbol ten to znak otwartego słoiczka. Podaje on obowiązkową liczbę miesięcy, w których czasie można używać kosmetyku bezpiecznie. PAO dla tuszy do rzęs wynosi 3 lub 6 miesięcy po otwarciu. Zazwyczaj jednak maskara traci swoje właściwości już po 4 miesiącach.

Kiedy przestać używać maskary do rzęs?

Do kupna nowej maskary skłonić powinna nie tylko mijająca data przydatności do użytku. Tusz do rzęs należy wymienić również, wtedy gdy po otwarciu wyczuwa się niewłaściwy zapach, inny niż na początku używania kosmetyku. Nieświeża woń oznacza, że tusz nie powinien mieć styczności z naszymi rzęsami, ponieważ może im zaszkodzić. Drugim sygnałem nieprzydatności maskary do użytku jest zmiana konsystencji preparatu. Rzęs nie powinno się malować gęstą masą, której nie da łatwo przenieść się na rzęsy. Oznacza to, że maskara wyschła i nie pozwoli na wykonanie perfekcyjnego make -up oka. Starą maskarę można również poznać po grudkach, które oblepiają rzęsy, osadzają się na nich i kruszą się pod oczami. Jeśli obserwujesz takie objawy u swojej maskary, to znaczy, że powinnaś odwiedzić https://www.perfumeria.pl/collections/makijaz-oczy-maskary, gdzie czekają na Ciebie tusze do rzęs o różnych własnościach: podkręcających, wydłużających, pogrubiających.

Jak przedłużyć trwałość tuszu do rzęs?

Abyś z tuszu do rzęs mogła korzystać jak najdłużej, o maskarę trzeba właściwie dbać. Podstawową zasadą przedłużania trwałości kosmetyku, jest niewtłaczanie powietrza do wnętrza opakowania. To przedostaje się do niego w wyniku wkładania i wyciągania szczoteczki. Tusz w kontakcie z powietrzem traci swoje właściwości i szybciej się wysusza, przez co krócej nadaje się do użytku. Aby tego uniknąć, należy zawsze zamykać maskarę i nie pozostawiać jej odkręconej. W czasie malowania, jeśli chce się dołożyć więcej kosmetyku na rzęsy, maskarę należy dokładnie zakręcić, ponownie otworzyć i dopiero wyjąć szczoteczkę nie jest wskazane kilkukrotne wkładanie i wyciąganie szczoteczki przy jednym otwarciu.