Remont mieszkania nie musi być udręką! Dobry plan to 90% sukcesu udanego remontu. Jeśli dobrze zaplanujesz remont, zmniejszysz ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń.

Określamy budżet

Remont to kosztowne przedsięwzięcie. Planując go, warto przygotować się na nieprzewidziane wydatki. Zazwyczaj bowiem okazuje się, że początkowy kapitał jest niewystarczający i rozrasta się do większych rozmiarów. Bez względu na to, czy finansujemy remont z oszczędności, czy za pomocą kredytu, bądźmy czujni i miejmy w zanadrzu pewną rezerwę środków finansowych.

Zatrudniamy ekipę „z polecenia”

Angażujemy firmy remontowe z polecenia. Rodzina i znajomi to pewne źródło informacji. Zatrudniając znaną ekipę, mamy większą pewność, że trafimy na solidnych pracowników, a nie takich, którzy będą prowadzić remont w nieskończoność. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy zależy nam na czasie. Często ludzie sprowadzają firmy remontowe z innych miast, jeśli nie są bardzo oddalone od ich miejsca zamieszkania np. z Bydgoszczy, Poznania, Gniezna. Wszystko po to, by nie rozczarować się efektem. W drodze wyjątku możemy skorzystać z portali dla fachowców posiadających opinie i rekomendacje użytkowników.

Sporządzamy umowę

Umowa to podstawa, choć niewielu korzysta z tej formy zabezpieczania swoich interesów. Przypominamy sobie o niej zazwyczaj w sytuacji, gdy jesteśmy rozczarowani końcowym efektem prac. Umowa jest wskazana szczególnie w sytuacji, gdy po raz pierwszy korzystamy z usług danej firmy. Określamy w niej zakres wykonywanych robót, termin zakończenia prac oraz kwotę zapłaty. Zabezpieczamy w ten sposób swoje interesy i mamy podstawę do dochodzenia swoich praw.

Zachowujemy kolejność

Jeśli wnętrze wymaga generalnego remontu, nie odkładajmy go w nieskończoność. W pierwszej kolejności remontujmy to, co jest niezbędne, a wręcz konieczne. Gdy wnętrze wymaga gruntownych zmian, takich jak wymiana instalacji, modernizacja systemu grzewczego czy wymiana okien, nie kładźmy płytek czy paneli. Zachowanie kolejności prac remontowych uchroni nas przed generowaniem dodatkowych kosztów.

Remont przeprowadzamy kompleksowo

Jeśli mamy do remontu kilka pomieszczeń, zdecydujmy się na zrobienie ich za jednym razem (pod warunkiem, że finanse nam na to pozwalają). Unikniemy w ten sposób powielania scenariusza – wybór ekipy remontowej, kupno materiałów, nieporządek oraz towarzyszący im stres. Ponadto, gdy mamy możliwość wyprowadzenia się na czas remontu – zróbmy to! W ten sposób umożliwimy ekipie remontowej lub sobie (jeśli remont przeprowadzamy samodzielnie) przeprowadzenie prac w sprawnym tempie.

Stawiamy na jakość!

Lepiej wydać raz i nie inwestować za chwilę, znów w to samo. Często zasobność naszego portfela skutecznie nas ogranicza i skłania do kupna czegoś z niższej półki. Niemniej jednak, jeśli już zdecydujemy się na remont, wybierajmy materiały ze średniej „półki cenowej”. Zwiększymy tym samym prawdopodobieństwo, że efekt remontu będzie widoczny przez kilka kolejnych lat.

Materiały kupujemy wcześniej

Jeśli zależy nam na sprawnym i szybkim remoncie, już wcześniej zakupmy materiały wykończeniowe. Dzięki temu unikniemy opóźnień wynikających np. z ich dostawy. Kupując wcześniej, mamy możliwość zastanowienia się nad wyborem, a także możemy przede wszystkim skorzystać z promocji czy wyprzedaży. Zyskujemy tym samym czas na porównanie cen w kilku sklepach oraz wybranie jak najkorzystniejszej oferty.

Nie spieszymy się na siłę

Często jakość pracy idzie w parze z czasem, w jakim są one wykonywane. Jeśli zależy nam na solidności, zarezerwujmy na remont więcej czasu i przyjmijmy pewien zapas, na wypadek, gdyby wystąpiły opóźnienia. W przypadku wielu fachowców czy ekip remontowych może wystąpić współzależność między im szybciej, a tym gorzej. Jeśli zależy nam na profesjonalizmie, czas nie powinien być ograniczeniem. Niektóre prace wymagają bowiem większego zaangażowania, a co za tym idzie, również czasu na ich wykonanie.

Kontrolujemy postęp prac

Choć decydujemy się często na polecane i rekomendowane przez bliskich ekipy remontowe, nie możemy zostawić ich bez nadzoru. Nawet najbardziej zachwalany fachowiec czy ekipa potrzebuje kontroli. W przeciwnym razie możemy rozczarować się licznymi uchybieniami lub np. nieterminowym zakończeniem prac. Nie bójmy się przy tym krytykowania fachowców. W końcu to my wiemy, jak ma wyglądać nasze mieszkanie.

Płacimy po wykonaniu pracy

Płacenie przed odbiorem prac – to największy błąd popełniany przez zleceniodawców. Nie spieszmy się z tym krokiem, bowiem wiele przykładów wskazuje na to, że wpłacenie całej kwoty przed zakończeniem prac, skutkuje słabą jakością pracy i częstymi opóźnieniami w odbiorze prac. Oczywiście nie jest to regułą, ale trzeba mieć to na uwadze. Lepiej wystrzegać się zbytniego pośpiechu.

Opracowanie materiału: dziennikarz portalu rynekpierwotny.pl